مایکروویو

آیا مایکروفر ها ضرر دارند؟

 

استفاده از مایکروفر کم کم در بین خانواده‌های ایرانی رواج پیدا می‌کند. اما هنوز بسیاری از مردم، به دلیل هشدارهایی که در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی وجو دارد، هنوز گیج و نگران هستند. حقایق واقعی درباره‌ی مایکروفرها را در اینجا توضیح می‌دهیم.

آیا مایکروفرها اشعه رادیو اکتیو تولید می‌کنند؟

مایکروفرها (مایکروویوها) نوعی از انرژی الکترومغناطیسی هستند که باعث می‌شوند مولکول‌های آب در غذا ارتعاش کنند و در نتیجه تولید گرما کنند. برخلاف باور عمومی، مایکروویوها ابتدا سطح خارجی غذا و سپس گرما را به داخل غذا هدایت می‌کنند. انتقال حرارت مایکروویو هیچ ارتباطی با انرژی هسته‌ای ندارد و رادیواکتیو در مواد غذایی ایجاد نمی‌کنند.

 

آیا اشعه‌های مایکروویو از محفظه داخلی خارج و به شما آسیب می‌رساند؟

اجاق‌های مایکروویو باید استانداردهای ایمنی فدرال را که شامل ویژگی‌هایی است که تولید اشعه مایکروویو را به محض اینکه وقتی درب دستگاه باز می‌شود، قطع شوند را شامل شوند. فقط مقدار کمی نشت مجاز است، که بسیار پایین‌تر از سطح شناخته شده‌ی آسیب می‌باشد. اگر شما مقداری از مایکروویو عقب بایسته باشید حتی اگر چند سانتیمتر، میزان برخورد اشعه‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و تا وقتی درب آن را هنگام روشن بودن باز نکرده باشید، هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند.

 

آیا مایکروفر مواد غذایی را از بین می برد؟

پخت و پز در هر وسیله‌ای مقداری از ارزش غذایی آن را از بین می‌برد. اما چون زمان پخت و پز با مایکروفر نسبتا کوتاه است و از آنجا که آب کمتری مصرف می‌کند، مایکروویو مواد مغذی را بهتر از سایر روش‌ها مانند جوشیدن (که در آن مواد مغذی در آب و بخار شدن از بین می‌رود) و پخت (که زمان پخت طولانی خاصیت غذا را از بین می برد) نگه می‌دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای پخت سبزیجات نیز به دلیل اینکه سبزیجات درون خود مقداری آب دارند، مایکروفر می‌باشد.

 

آیا مایکروفرها غذا را در دمای مناسب می‌پزند؟

بله. اما باید مراقب باشید. مایکروویوها غذا را بصورت یکنواخت نمی‌پزند. به همین دلیل ممکن است شرایط را برای رشد باکتری‌ها فراهم کنند برای پخت و پز با مایکروویو می‌توانید غذا را به تکه‌های مساوی تقسیم کرده و به صورت متناسب در ظرف قرار دهید. در طول پخت غذا را پشت و رو کرده تا تمام قسمت‌های غذا متناسب پخته شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *